Kotvení markýz

Markýza instalovaná na vašem domě má poměrně značnou hmotnost. To však není hlavní zatížení. Největší problém pro kotvení je vztlaková síla větru, která působí na látkovou plochu markýzy. Tato síla může poškodit markýzu případně poškodit spojení markýzy se zdí. Aby jsme se takové havárii vyhnuli, doporučujeme instalaci větrného či otřesového čidla. I při využití čidla potřebujeme pevné spojení markýzy se zdí.

Jiným způsobem instalujeme markýzu na standardní zeď a jinak na zateplenou plochu. Zde je důležitá znalost materiálu pod zateplením a rovněž je důležitá znalost tloušťky zateplení. Níže vyjmenujeme několik alternativ kotvení.

Instalace markýzy

1. Na nezateplenou betonovou zeď či stropně pod balkon

Běžná instalace markýzy je realizovaná na betonovou plochu. Montáž je realizovaná pomocí ocelových rozpínacích kotev. Výhody tohoto spojení jsou cena a rychlost realizace.

kotveni do betonu

2. Do duté cihly či neznámého materiálu

Pro instalaci markýzy do zdiva, či instalaci do neznámého materiálu (bohužel nejčastější případ) používáme závitové tyče a chemické kotvy. Nejčastěji používáme chemické kotvy HILTI či FISHER - mají vysokou pevnost a skvělou přilnavost k jakémukoli zdivu. Platí zde omezení: instalovat lze při nadnulových teplotách.

chemicka-kotva

3. Do zateplené fasády s požadavkem na přerušení tepelného mostu 

Při požadavku zákazníka na instalaci markýzy do zateplené fasády s přerušeným tepelným mostem používáme kotvu Thermax firmy thermax Fischer.

thermax

showroom

Typmax. tloušťka  
Themax 16cm    
7